روستاي تازه كند سفلي

 

 

 

 

روستای تازه كند سفلی

 

 

تازه‌کند سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قره‌ناز بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده‌است .و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، جمعیت آن 376 نفر ودارای  115خانوار بوده‌است. 

 

اين آبادي در 2كيلومتري شرق ميدان مجلس مراغه و 500 متري جنوبي جاده مراغه ،تهران واقع شده است وضع طبيعي جلگه وآب وهواي معتدل  داراي برق ،تلفن،ابياري،فاضلاب،گاز رساني،جاده آسفالته،مدرسه،خانه بهداشت ،مسجدوحسينيه و دهیارری مي باشد.

 

آب مزروعي این روستا از رودخانه های چکان و کامل آباد که از طرق هشت آب بند انحرافی از رودخانه های مزبور و توسط دو رشته قنات میسر گشته است که حدود181 هكتار اراضي مزروعي وسردرختي این روستا را ابیاری می کند .محصولات عمده اين آبادي غلات،حبوبات،انگور،زردآلو،بادام،گردو،آلوچه وساير درختان ميوه مي باشد ازصنايع دستي قالي بافي دراين روستا رواج دارد.

 

ازديدنيهاي اين روستا به غار مخوف و وحشتناك ،در عين حال بسيار زيبا وجذاب هامپوييل (كه شرح آن درهمين وب سایت آمده است )وكبوتر خانه قديمي كه الان بعلت عدم تعميرات درحال از بين رفتن است مي توان نام برد وچشمه معدني ايستي بلاغ( آبگرم) نيز دراين روستا قرار دارد. صخره های سنگی بنام محلی( اولو قیه) و کوه سر به فلک کشیده  زریش که ریشه در تاریخ باستان وزبان اوستایی دارد و مناظر اطراف رود خانه مرد ی چای که جاده غار هامپوییل به آنجا ختم میشود  همچنین دیدن مناظر(ساری قیه داشی)وطبیعت دره رودخانه  و اطراف آن خالی از لطف نیست. شناخت و بررسی علل پیدایش روستا در پیدایش روستاها عوامل طبیعی و عوامل انسانی موثر بوده و هر یک از آنها به عوامل فرعی تقسیم می شوند. در این روستا عوامل طبیعی از جمله آب و خاک کافی و مناسب دلایلی برای پیدایش روستا بوده اند. همچنین قرار گرفتن در بین رودخانه های چکان و کامل آباد یکی از عوامل مهم دیگر است. این رودخانه ها دائمی بوده و در فصول کشاورزی یکی از منابع مهم تامین آب کشاورزی روستاهای حوزه نفوذ وخود روستای تازه کند سفلی میباشد می باشد. بررسی منابع تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی روستا آب آشامیدنی روستا از طریق لوله کشی انجام گرفته که این لوله کشی توسط اداره جهاد کشاورزی ..... ازطریق لوله انحرافی از مسیر لوله کشی اصلی از منبع سهند میسر شده است

 

 


ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود